Kdybych měl křídla

16. ledna 2017 v 12:09 | Vladimir Pain |  Zamyšlení
Kdybych tak měl křídla! Letěl bych jako pták. Vraťme se ale na zem. Tato výpověď je, na rozdíl od pořekadel, založená na holé fikci, tedy absolutní svobodě. Nedosažitelném horizontu, který se nepřibližuje, ať jdeme seberychleji. Čím rychleji jdeme, tím častěji zakopáváme. Ale pokud bychom měli křídla, zakopávali bychom?


Kdybych tak měl křídla, kam bych letěl? Není to řečnická otázka? Chtěl bych vidět Řím, ale dokážete si představit ten let? Těch přistání? Prokazování se leteckou licencí, pasem, drobným úplatkem? Nemluvě o tom, že pokud by se z toho stala móda. Ve vzduchu by nebylo k hnutí. Otázkou je, zda by pak těm několika, co nepodléhají "mainstreamu", nebylo tady dole lépe. Pravděpodobně ano, ale proč o tom přemýšlet? Většina lidí by na létání stejně neměla čas. A to i v případě, že "mít křídla" je pouze metafora. Protože ani na svobodu lidé nemají čas. Nepotřebují ho. Všelijaké průkazy se jim postarají o pořádek. To stačí. Pořádek a řád, který lze sem tam mírně obejít. To uklidňuje mnohem více, než-li otázka "a co teď budeme dělat?" Kam bychom letěli? Do Říma? Proč? Coloseum je hezké i na fotkách. A dostupnější. Do Tater? Kdyby měli lidé křídla, co by bylo úchvatného na výšce? Na velikosti? K čemu by byly jeřáby? A letadla? Všechna ta invence, všichni ti vynálezci, co nikdy neletěli do Říma, aby mohli postavit létající stroj a jiní lidé mohli letět do Říma? Pravda, i do Vídně, ale co tam. Jsou tam muzea a drahé kavárny. Zůstaneme doma. Všude dobře, doma nejlíp.

Čili se dá říct, že je vlastně dobře, že nemáme křídla. Myslím, že stejně jako technologie nebo myšlenky nejmoudřejších lidí na planetě by většině lidí byly spíše na obtíž. Zasekávaly by se ve dveřích a nešetrně tloukly okolostojící občany. Podobně jako svoboda vede k anarchii, telefony k dopravním nehodám a pravděpodobnost k nevyhnutelnu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama