Div světa

16. ledna 2017 v 12:09 | Vladimir Pain |  Zamyšlení
Pyramidy! Zahrady Semiradiny! Maják na ostrově Faru! Divy světa. Dávno neexistující, tedy kromě pyramid, které ovšem stejně postavila mimozemská civilizace, nebo ne? Jsou posledním dochovaným segmentem čehosi, co by mělo být ódou na lidskou vytrvalost. Tendenci překonávat nemožné i sebe sama. Symbol uvědomění si lidské velikosti. Touha tuto velikost zachovat a předčít. Pyramidy zůstaly, po zbylých divech světa zůstal jen prach. Je potřeba se porozhlédnout po nové metě lidského důvtipu.


Dnes již, bohužel, nikdo nezačne stavět podobnou stavbu. Je to proto, že bychom to nedokázali? Nebo se nám nedostává materiálu? Či spíše invence? Pyramidy byly postaveny pro boha. Věž babylónská byla dokonce postavena, aby byl bůh předčen. Také si to vzal osobně a pro tuto malou neshodu dnes maturujeme ze dvou jazyků. Je to matoucí.
Pravdou je, že dnes již žádný člověk nezasvětí celý svůj život, aby se vyrovnal hypotetické astrální existenci, protože to vyžaduje víru. Odhodlání obětovat vše pro nic, nejúžasnější a nejhonosnější nic, jaké by bylo obdivováno po tisících letech. Podle mého názoru je to proto, že se až příliš oblíbenou stala otázka: Proč? A oblíbeným trendem na tuto otázku nechtít odpověď.
V dnešní době vše musí mít svůj důvod. A ten musí být racionální. O to větší div pak je, že se navzdory tomuto trendu téměř vše dělá bez jakéhokoli rozmyslu a na otázku "proč?" si odpovídáme, že prostě proto. Dnešní divy světa jsou pouze metaforické. Nejsou to věže se stovkami pater, nejsou to mosty mezi kontinenty, nejsou to tunely desítky kilometrů se linoucí skrze skalní masiv. Dnešní divy jsou myšlenkové.

Nemohu se ubránit dojmu, že jde o metaforu na celou naší existenci. Vše musí být doloženo, podloženo, vysvětleno. A každý se snaží o vysvětlení co nejsložitější, myšleno nejkomplexnější. Přitom řešíme naprosté hlouposti. Jsme schopní dohadovat se o rozdílu barev, přestože svět je protkám zlem, které je vskutku všebarevné. Jsme schopní hádat se o čas, přesto že jej umíme sotva měřit, ale jinak mu ani nerozumíme. A jsme schopní se dohadovat o tom, co je pravda, přestože o pravdu nikdo nestojí. A tak si myslím, že největším divem dnešního světa, je lidská hloupost. Větší, než Rhodský kolos, starší, než Artemidin chrám v Efesu. Smutný, jako jejich zánik.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama