Od středu ke kraji

6. srpna 2013 v 23:56 | V. Pain |  Zamyšlení
Zdravím vás
V šotech skupiny Anonymous jsme stavěni před fakt, že se naše společnost blíží k nové totalitě. Ačkoli si cením snahy těchto lidí o varování mas před definitivním pozbytím svobody, musím říct, že je považuji za idealistické a neúplné. Není totiž pravdou, že bychom se blížili k nové totalitě. Není to bohužel pravda ani v nejmenším. Pravda je taková, že v ní již žijeme.


Žijeme v ni, ale byli jsme naučeni to nevnímat. Idea svobodného světa zapustila kořeny v naší naivitě a pohodlnosti. Nebylo to konečně ani tak složíté. Lidé mají sklon se přiklánět k nejsnažší možnosti a věřit, že žijeme v demokracii a máme svobodu je a bude vždy jednodušší, než si připustit pravdu. Navíc mnohá fakta nám tuto halucinaci potvrzují. Volíme si vládu, máme přístup k informacím, smíme se svobodně pohybovat a navazovat kontakt. Všichni známe Orwelovu knihu 1984. To je přeci totalita, říkáme si. Policejní stát plný bezpráví a brutality, kde jsou lidé nuceni žít bez emocí a vlastní individuality, která je dokonce trestána.
Není divu, že pravdu nikdo nevidí. A věřím, že bude těžké příjmout fakt, že přesně v takovém světě žijeme i my.
Ano, volíme si sami vládu, ale copak záleží na tom, jaké loutky nám budou předávat pokyny skutečných vládců světa? Jak již správně řekli anonymous, světu dnes vládnou nadnárodní korporace, které díky svému majetku mají obrovský vliv a prakticky řídí dění. Naše svobodné volby nejsou ničím jiným, než zástěrkou pro fungující vládu velmi úzké skupiny mocných.
Možnost volného pohybu je, ač se to nejspíš nezdá, rovněž jen klam. Pokud se podíváme na statistiky největších cestovních kanceláří, většina lidí navštíví vždy jen omezený seznam míst na mapě našeho světa. Málokdo někdy viděl skutečnou tvář světa. Kdo by se dnes pustil do ropných polí na alijašce, do Iráku, industriálních částí číny? Tyto části světa nechceme vidět, protože nejsou hezké. Je smutnou ironií, že brzy nám na dívání nejspíš nic jiného nezbyde.
Nyní ovšem popřu sám sebe, protože co jsem řekl nemusí být vůbec pravda. Například současný stav v Severní Korei. Většina světa ví, že nám hrozí nukleární konflikt a jsou z toho nervózní. Právem, historie nám již ukázala, jak silné zbraně mají dnešní vojevůdci v rukou. Ovšem, nakolik je tato informace relevantní?
Připusťe si to. Devadesát devět procent zpráv, které čtete na internetu, v novinách nebo slyšíte v rádiu nemůžete nijak ověřit. To, zda jsou nebo nejsou pravdivé je pouze na vůli majitelů vysílacích studií. Kdo myslíte, že těmto studiím platí za jejich práci?
Informace, které máme, jsou jen dalším chytrým nástrojem, jak nás ovládat. Jednoduchý příklad. Pokud je na trh vrženo příliš velké množství hovězího masa, o které není valný zájem a dodavatelům hrozí ztráty, stačí se zmínit, že například kuřecí maso je z nějakého důvodu jedovaté. Ať již to je neznámý jed nebo nový model chřipky, lidé ze strachu nebudou kupovat kuřecí maso. Na výběr zbývá koupit si hovězí, které sice není tak dobré, ale víme, že nás nezabije. Je ironické, že ani tím si být jistí nemůžeme.
Jiný příklad? Co když se lidé příliš opíjejí a jsou pak těžko ovlivňovatelní? Drogy obecně jsou nepřítelem jakékoli totality, protože mysl, ovlivněná drogami, je osvobozená od strachu. A strach je nástrojem kontroly.
Zde stačilo do jedné várky přidat smrtelný jed. Proti zavedení prohibice prakticky nikdo neprotestoval. O ilegalitě ostatních drog stejně, jako o směšnosti důvodů k tomu, aby byly nelegální, se snad není třeba ani zmiňovat.
Dokonce i tyto mé slova mohou být pouhou lží, dalším nástrojem k ovládání mas. Dnes již prakticky nelze odlišit pravdu od lži.
Jsme formování a manipulování každým kouskem našeho okolí. Na každém rohu, na autech, v televizi, v rádiu, na internetu, tam všude jsou tisíce reklam, které se nám snaží vnutit, abychom si pořídili věci, které nepotřebujeme za peníze, které nemáme a musíme si je půjčit. Půjčky jsou samozřejmě na první pohled výhodné pro zákazníka, ale každý jen trochu rozumný člověk musí chápat, že kdyby banky na svých klientech nevydělávaly, zkrachovaly by do jedné. Tento uměle vytvořený systém na koloběh peněz má samozřejmě pouze jen jediný účel. A to zvyšování mocenského vlivu a odpovídající finanční odměna vládcům světa.
Televizní pořady nám předsouvají emoce jiných a odvádí nás od našich vlastních. Staví před nás obrazy párů, které spolu žily šťastně až do smrti, což se ovšem neslučuje s realitou. Výsledkem pak je, že lidé spolu nedokáží komunikovat a vycházet. Internet pak snížil úroveň osobní komunikace jak jen to ještě šlo. Mládež je hudbou ponoukána k takzvané anarchii, což ovšem není opět nic jiného než pokus zařadit je do svobodně vyhlížejích většin. Učí je agresivitě, aby nebyli schopní snadno navazovat kontakty, a učí je zaměřovat své emoce jinam, k novodobým modlám splečnosti, zpěvákům, hercům, modelkám, hrdinům. Kde kdo by dnes za své modly vyměnil přátele i rodinu.
Čímž chci jen říct, že dokonce i destrukce emocionálního cítění u nás funguje. To poslední, co jsem nezmínil, je individualita. Bohužel, i tu zmínit musím.
Neboť i když opět mnoho lidí řekne, že nemám pravdu a spousta rodičů bude trvat na tom, že jejich děti individuality jsou, bohužel, pravda je jiná. Již na základních školách jsme učeni věřit věcem, kterým věřit máme. Individuality jsou již v mladém věku samovolně nacházeny a ničeny, odvrhovány a trestány. Čím jiným jsou případy šikany všude v zemi? Smečka ovcí, neschopná porozumět někomu, kdo se liší, funguje jako samovolný antiindividuální mechanismus. Učitelům pak jen stačí tyto fakta přehlížet. Nikdo se neptá, nic není třeba řešit.
Jsme nabádáni, abychom poslouchali hudbu, jaká je v módě, abychom se oblékali, jak praví móda. Literaturu, filmy, celý přístup k životu je řízen současným trendem, který se sice mění, ale vždy má jen jediný účel. Tohle je in, tohle noste. Kdo nosí něco jiného, je jednoznačně pozadu. Každý rodič naučí své dítě, že lidem, kteří vypadají nebo se chovají zvláště, je třeba se vyhnout.
Bratři ze skupiny Anonymous se mýlí. Ano, vlády se snaží námi manipulovat. Ale jsme to jen a pouze my, kdo tomu podléhá. Dobrovolně si sami na sebe šijeme síť, kterou v závěru s úsměvem na rtech přetáhneme přes vlastní hlavy. A ještě si budeme libovat, jaký to byl dobrý nápad. Svoboda je koneckonců tak obtížná, zodpovědnost je obtížná a ne každé právo je nutné.
Skutečnost je taková, že agitovat je dnes již zbytečné. Názor mas se již nezmění. Tento proces dosáhl svého vrcholu a z velké části se automatizoval. Neexistuje legální a nenásilná cesta, jak toto soustrojí zničit.
Proto svá slova nemířím na dav. Nemířím ho prakticky k nikomu, kdo tyto slova poslouchá. Mířím ho k lidem, kteří svoji individualitu ještě neztratili. Je nás jen hrstka, malá skupina, ukrývající se před přísným zrakem většiny.
Neexistuje způsob, jak porazit něco, co bylo vytvářeno déle, než kdokoli z nás žije. Nemá cenu snažit se bojovat proti světu a všem lidem. Vy, individualisti, vy, kteří ještě nejste ztracení, nebojujte v ulicích. Nedosáhnete ničeho než vlastní újmy. Naopak. Běžte domů. Jste-li muž, polibte svou ženu nebo přítelkyni, jste-li žena, přitiskněte se na hruď svého muže. Chraňte se před vším zlým, co svět přichystá. Pokud máte děti, chraňte je, nedovolte školám, aby z nich vytvářely automaty na kupování levného nábytku. Pokud máte televizi nebo rádio, nevěřte zprávám. Naše generace už nezmění nic. Jediný klíč, který nám zůstal, jsou generace po nás.
Nejsme ti, kteří začali boj o svobodu a nebudeme ani ti, kdo ho skončí. Ale až budeme jednou umírat, raději, ať máme právo se na vlastní život usmívat.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama